Jeden Pas, Jedna Droga

NOWY JEDWABNY SZLAK

Jeden Pas, Jedna Droga

 

Po raz pierwszy koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku przedstawiona została oficjalnie przez prezydenta Chin Xi Jinpinga(na zdjęciu powyżej) we wrześniu 2013 roku na wystąpieniu na Uniwersytecie Nazarbayewa w czasie wizyty w Kazachstanie. Przedstawiał on tam pomysł utworzenia Ekonomicznego Pasa Jedwabnego Szlaku. Tego samego roku w październiku, w czasie wizyty w Indonezji Xi przedstawiał wizję Morskiego Jedwabnego Szlaku XXI wieku. Maję to być równolegle rozwijane elementy jednego systemu, który stał się bardzo popularny w Chinach a w środowisku eksperckim określany jest stwierdzeniem: „ jeden pas, jedna droga”(„one belt, one road”, „yi dai, yi lu”).

Koncepcja lądowego i morskiego Nowego Jedwabnego Szlaku zakłada utworzenie sieci korytarzy transportowych, które połączyłyby Chiny z krajami Unii Europejskiej - partnerem handlowym Państwa Środka numer jeden. Oznacza to budowę bądź modernizację infrastruktury transportowej – kolejowej, w tym także kolei dużych prędkości, dróg, portów lądowych i morskich oraz lotnisk, a także tworzenie infrastruktury przesyłowej (ropociągi, gazociągi) oraz telekomunikacyjnej. Oficjalna wersja trasy Szlaku, opublikowana na stronie rządowej agencji informacyjnej Xinhua, pokazuje jeden wariant odcinka lądowego i jeden morskiego, które łączą się w północnych Włoszech. Jest to jednak uproszczenie, gdyż koncepcja Nowego Jedwabnego Szlaku stanowi konglomerat tras i przewiduje kilkanaście wariantów połączenia transportowego Chin z Europą. Przy tym poszczególne warianty nie wykluczają się wzajemnie.

Koncepcja powstania szlaku daje także Chinom otwartą drogę do dialogu z różnymi partnerami. Szlak nie został twardo wytyczony, tak naprawdę istnieje bardziej jako założenie, idea która przyświeca działaniom. Określony został cel, którym jest ułatwienie handlu z Europą ale i z większością Azji oraz Afryką Północną a w dalszym czasie i całą Afryką.